úterý 14. března 2017

(Ne) sportovec v akci

Nikdy jsem nebyla sportovec a nikdy mě žádné cvičení skutečně nebavilo. Ano, odcvičila jsem si, co bylo dané, ale vždycky jsem byla ráda, že už to mám z krku...a zcela určitě jsem se netěšila na další den, abych si mohla zacvičit znovu. O mé "nelásce" ke cvičení jsem psala už v článku o mých běžeckých začátcích, který si můžete přečíst zde .

V průběhu posledních 15ti let jsem vyzkoušela kde co...začínala jsem aerobikem s Hankou Kynychovou, následovalo pilates, kalanetika, Cindy Crawford a různá skupinová cvičení...všechno mě bavilo chvilku. Chtěla jsem zhubnout, což se povedlo a jakmile jsem dosáhla jakž takž nějakého výsledku, dala jsem si padla a se cvičením skončila. Že to mělo dohru v opětovném přibírání si jistě sami domyslíte, protože cvičení jde ruku v ruce i se stravou a v momentě, kdy jsem přestala cvičit, jsem přestala kontrolovat i jídlo. A tak se to točilo mnoho let, stále dokola...nejen záchvaty přejídání, ale i záchvaty cvičení. Nic ale nebylo trvalé, pravidelné, od srdce a s láskou. Byla to pro mně prostě nutnost ve chvíli, kdy už jsem zase byla špekáček (což bylo mnohokrát).

Únor 2014 vs. únor 2017

Zvažovala jsem, jestli tady mám vůbec postovat tuto šílenou fotku z doby před třemi lety. Nechce se mi k tomu velkému zadku vracet ani ve vzpomínkách. Tady už jsem prosím pěkně měla nějakých 7 kg dole oproti původní mé nejsilnější verzi :)) Jak vidíte, není to žádná zázračná proměna za měsíc. A stále mám hodně na čem pracovat...Největší rozdíl mezi únorem 2014 a únorem 2017 je pro mně to, že  jsem si konečně našla cestu k tomu, jak si zamilovat pohyb. Jak ho nebrat jako nutné zlo, jako nutnou součást hubnoucího procesu, ale naopak jak ho brát jako úžasnou a přirozenou, tělo i duši naplňující,součást každodenního života. Když se dívám na tyto dvě fotky, nevidím pouze těch několik shozených kil, ale vidím především tu velkou, avšak postupnou a pomalou změnu, která nastala v mé hlavě. Protože tam to všechno začíná.

HLEDÁNÍ TOHO PRAVÉHO POHYBU PRO NÁS

Po druhém porodu jsem opět (po kolikáté už?) cvičila Jillian a když se mi ten měsíc chýlil k závěru, přemýšlela jsem, co dál. Fyzičku jsem stále neměla žádnou, v té době jsem ještě ani neběhala, ale rozhodně mi nechyběla chuť se sebou něco udělat. Známá mi doporučila INSANITY. Prý pokud mě to nezabije, tak mě to posílí. Ok, ok. Stáhla jsem si Insanity, mrkla na jeden díl z pohodlné pozice v křesle a už jen při tom pohledu jsem se zapotila. Na tohle jsem se vážně ještě necítila. Začala jsem tedy s během a jumpingem, váha šla dolů. Uběhl téměř rok, než jsem si na Insanity vzpomněla podruhé. Byla jsem už prakticky o 30 kg lehčí (ano, díky zdravým i méně zdravým dietám, které mě postupně však dovedly k tomu, že musím zkrátka začít JÍST), pravidelně jsem běhala, ale chtěla jsem získat lepší fyzičku a taky trochu zpevnit ten sice zhublý, ale stále rosol.  V tu chvíli jsem si opět vzpomněla na INSANITY. Začala jsem cvičit a bavilo mě to moc. Měla jsem pocit, že v tomto cvičebním programu se snoubí vše, co bych od domácího cvičení očekávala. Odcvičila jsem cca 6 týdnů a znovu jsem se na to vrhla až o další rok později. Tentokrát jsem byla odhodlaná to nevzdát za žádnou cenu a program dotáhnout do konce. Povedlo se. Třikrát hurá! Nevadí, že to nevyšlo napoprvé, v mém případě dokonce ani napodruhé. Pro mně osobně je důležité to, že jsem konečně pochopila, co znamená to známé pořekadlo, že i cesta je cíl...
Je opravdu nádhera dělat něco, co člověka skutečně baví a najít to můžeme pouze tak, že budeme hledat a zkoušet. Co je to pravé pro jiného, nemusí být právě pro nás ta nejlepší cesta. Opravdu jsem si mockrát říkala, že prostě žádnému sportu skutečně na chuť nepřijdu. Za ty poslední roky jsem si však zamilovala běh, plavání, jumping, samozřejmě INSANITY a v neposlední řadě konečně i jógu, ke které jsem se musela vskutku doslova propracovat :)) Takže nemáš-li jasno, zkoušej nové věci! Rozšíříš si obzory a časem si ujasníš, kterým směrem pomalu ale jistě postupovat vpřed :)

INSANITY

Moje srdeční záležitost.

Jedná se o 9ti týdenní program, kterým vás provede Shaun T s partou podobných nadšenců. Začíná se tzv. Fit testem, který během celého programu absolvujete dohromady 5x (cca každé dva týdny) a který se skládá z 8 cviků. Každý cvik trvá 1 minutu, kdy si počítáte, kolikrát ho zvládnete a následně výsledky zapíšete do tabulky, kterou si snadno najdete na googlu. Garantuji vám, že s každým dalším fit testem budou vaše čísla a počty opakování vyšší, vaše fyzička lepší a váš pocit ze sebe samé(ho) nepopsatelný. Fit test s malou rozcvičkou trvá necelou půl hodinku. Ostatní workouty v prvním měsíci trvají v průměru 40 minut. Na konci cvičení na vás nebude ani jedna nitka suchá. Shaun T z  vás dostane naprosté maximum.

Po čtyřech týdnech, kdy cvičíte 6 x týdně a v neděli máte tzv. Rest day, neboli odpočinek, přijde na řadu pátý týden, ve kterém se po celých 6 dní točí pouze jeden workout s názvem Core Cardio & Balance. Po předešlém měsíci vám to bude připadat jako totální oddychovka a pohoda. Můžu vás však ujistit, že je to pouze klid před bouří :)) Ano, ta pomyslná bouře nastává od 6.týdne! V následujícím měsíci vás čeká cvičení trvající v průměru 1 hodinu denně. Je náročnější ( i když na začátku si člověk říká, že to už přece nejde!) ...ale jde a poznáte to hned v pondělí na začátku 6.týdne. Přiznávám, že v tomto měsíci jsem Shaunovi i přes veškeré své sympatie také spílala. Ale vydržela jsem. A vyplatilo se to. Nebudu vám říkat, jak úžasný pocit jsem měla po dokončení celého programu. Vyzkoušejte to, ať si ten pocit sami zažijete!INSANITY MAX 30

Po přečtení předešlých dvou odstavců si možná říkáte "hodinu denně na cvičení fakt nemám". Je tady tedy druhá možnost, kdy Shaun T svůj program zkrátil a zároveň zintenzivnil. Dobrá, hodinu denně opravdu ne každý má. Ale půl hodiny? 30 minut času jen a jenom pro vás samotné? Vážně byste jej nenašli? Věřím, že pokud opravdu budete chtít, tak ano!

Jak už napovídá název Max 30, jede se opravdu na maximum po celých 30 minut (+ 3 minuty protažení na závěr). Tento program trvá 8 týdnů, cvičí se 5x nebo 6x týdně (dle vaší chuti). Dá se říct, že každý den je takovým malým fit testem, protože do tabulky, kterou si opět snadno najdete na internetu si zapisujete v kolikáté minutě si musíte udělat pauzu. Začnete třeba na 6 minutách, ale s každým dalším týdnem se doba, kdy nutně potřebujete malý odpočinek prodlužuje. Což je super!
Co ovšem Shaun ubral na době trvání workoutu, to přidal na intenzitě, takže můžete očekávat, že si pěkně zamakáte. Ale také se můžete těšit na viditelné výsledky a vaše tělo se bude pomalu a nenápadně měnit k lepšímu.

Po 9 týdnech


První den, kdy jsem se pustila do Insanity, jsem sotva udělala jeden pánský klik. A i když ruce jsou stále mou velkou slabinou a mají před sebou ještě kus práce, teď už pár těch kliků přece jen udělám. Je úžasné vědět, že fyzicky zvládnu něco, co ještě před pár týdny či měsíci vůbec nešlo. Insanity i Max 30 jsem odcvičila od září do ledna. Neuvěřitelně mě to bavilo a hlavně po pár týdnech se to stalo tak naprostou součástí mého dne, že jsem ani myšlenkou nezavadila o to, že "dnes cvičit nebudu". Nutno podotknout, že mi i zdraví přálo a tím pádem mě v tomto směru nic nebrzdilo. S příchodem nového roku ale řeším neustále nějaké zdravotní patálie a už to není taková sláva. Takže zdraví nade vše, hýčkejme své tělo a dopřejme mu to nejlepší, aby mohlo fungovat tak, jak si sami přejeme!


FOCUS T 25

Uplynul měsíc, kdy jsem s INSANITY skončila. Po nucené pauze kvůli bolavé noze jsem se (kromě jógy, o které budu mluvit příště),  minulý týden vrhla na další Shaunův program - Focus T 25. Rozdělený je na tři části - Alpha, Beta, Gamma a trvá 14 týdnů. Což je pro mně osobně super zpráva, protože mám tím pádem do léta o zábavu postaráno. Těším se, až vám zde budu moct napsat dojmy, v tuto chvíli, kdy mám za sebou 1.týden,  je to pro mně ale úplně nové a nepoznané a o to víc jsem z toho nadšená a natěšená na další týdny. Nechci zde kopírovat žádné info přečtené někde na internetu, proto tomuto programu věnuji článek někdy v budoucnu, až budu moct sdělit své osobní zkušenosti:)

Tenhle článek není o tom, že bych někomu chtěla vnucovat, že má cvičit jedině INSANITY. Že ostatní stojí za prd a nebude vás to bavit. Vůbec ne! Naopak! Ráda bych spíš řekla, že vím, jak je těžké pro člověka, který tak nějak nechová přirozenou lásku ke sportu, najít to správné, co ho chytí za srdce. Pro mně to byla poměrně dost dlouhá cesta, než jsem přišla na to, co mě baví. A těším se, co dalšího objevím v budoucnu, protože samozřejmě neplánuju jet Insanity stále dokola :)) Zkoušejte, hledejte, nenechte se strhnout davem, poslouchejte svoje tělo a svůj vnitřní hlas, který vám v tomto případě určitě dobře poradí. Naštěstí pro nás nabízí dnešní doba obrovské množství možností, jak svou fyzičku zlepšit, stačí si jen vybrat..Na konci toho výběru zjistíte, že vlastně nechápete, jak jste do teď mohli žít bez pravidelného plavání, běhání, tabaty nebo třeba jogy. Prostě jakmile vás "to" chytne, máte vyhráno. Držím pěsti všem, kteří se jakýmkoliv způsobem snaží dělat něco pro sebe a své zdraví. Jste nejlepší!

Jak jste na tom s pohybem vy? Je to pro vás nutnost či radost? Co vás baví nejvíc a čemu jste naopak vůbec na chuť nepřišli?

Mějte krásný den a sportu zdar!

J.

2 komentáře:

  1. Diky za super článek, kde se dá insanity stáhnout prosím? Jinak já si nejprve vybrala Kaylu Itsines bbq program ....až docvicim zkusím insanity .diky . Bude nějaký článek i o jídelníčku ?čeho jsi se vzdala ,jak často jíš? Čeho se nikdy nevzdas apod.?

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Kocko veris, ze uz si ani nepamatuju kde jsme to stahli? Bud klasika ulozto.cz nebo cztorrent ;) O jidle take urcite napisu, ted budu mit jidelnicek na miru, takze snad to s nim pujde dobre :)) Mej se krasne!

      Vymazat